دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
کد خبر70167

فرهنگ‌شهر
امانت گرفتن کتاب

امانت کتاب

امانت در فرهنگ لغت به معنای پاسداری، حفاظت، امنیت، امان، مواظبت، مراقبت، رازداری، نگهداری آسایش و آرامش روح است.

شهریار تبریز: امانت داری به معنای حفظ و نگهداری، بدون دخل تصرف است. ما باید از همان دوران کودکی به گونه ای یاد بگیریم که بین چیزهایی که متعلق به ما هست و چیزهایی که به ما تعلق ندارد تفکیک قائل شویم و امانت را به موقع و سالم بازگردانیم.

امانت داری کتاب، یک اصل بسیار مهم است به گونه ای که باید در حفظ و نگهداری جلد و صفحات کتاب کوشا بود و باید آن را در زمان مقرر شده به کتابخانه یا صاحب اصلی کتاب تحویل داد.

هرگاه بخواهیم چیزی را از شخصی قرض یا امانت بگیریم، همیشه باید بپرسیم که آیا این کار اشکالی ندارد. شخص باید ابتدا اجازه استفاده از آن وسیله را به شما بدهد

اگر افراد اطمینان داشته باشند آن چیزی که به شما قرض می دهند به همان صورتی که به شما داده‌اند پس می‌گیرند، از قرض دادن خوشحال هم می شوند. با پس دادن امانت، به همان صورتی که بوده به آن شخص نشان می دهیم که برای او و دارایی‌اش و همچنین شخصیت خود احترام قائلیم.

آداب استفاده از کتاب های تعبیه شده در مکان های عمومی

امروزه در متروها ارائه کتاب‌های مناسب و جذاب به مسافران باعث آشتی مردم با کتاب شده و فرصت مناسبی برای مطالعه ایجاد شده است. باید دقت شود کتاب‌هایی که در متروها و قطارهای بین شهری به مردم ارائه می شوند کتابهایی با مطالب زیبا، متنوع و شیوا باشند.

در قطارهای بین شهری می توان از روزنامه های محلی و استانی برای سرگرم کردن مسافران استفاده کرد این کار از یک سو باعث معرفی و توسعه نشریات استانی می شود و از سوی دیگر مسافران می توانند از زمان خود برای مطالعه و آگاه شدن از مسائل روز استفاده کنند. در این کتابخانه‌ها می توان کتاب های کم حجم و جذاب در اختیار مسافران قرار داد تا در طول سفر استفاده کنند. در قطارها و اتوبوس‌های بین شهری می توان با تهیه بروشورهای گردشگری، مسافران را با جاذبه‌های گردشگری شهر مقصد آشنا کرد. با این کار مسافران به بازدید از مراکز دیدنی و تاریخی کشور ترغیب می شوند.

در پارکها

جعبه‌های ویژه کتاب در کنار نیمکث‌های پارک‌ها تعبیه شده و کتاب‌های کم حجم و مناسب برای مطالعه در اماکن عمومی داخل آنها قرار گرفته است. هر جعبه شامل ۶ عنوان کتاب برای گروه‌های سنی مختلف است. اولین کتابخانه پارکی تبریز در پارک منظریه افتتاح شده است

این طرح در پارک های سبزوار با آغاز طرح «آرامش با کتاب» نیز اجرا شده است. نخستین «پارک کتاب ایران» در همدان نیز افتتاح شده است.

.....................

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه ۷

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 15 =