جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
کد خبر69632

فرهنگ‌شهر؛
کار داوطلبانه

کار داوطلبانه

در زندگی اجتماعی نیاز افراد به یکدیگر اجتناب ناپذیر است. هیچ کس به تنهایی نمی تواند نیازهای خود را در جامعه برطرف سازد، در نتیجه برای سهولت بخشیدن به رفع نیازهای افراد همکاری و تعاون ضرورت پیدا می‌کند

شهریار تبریز: افراد جامعه بایستی با شرکت در خدمات داوطلبانه در کاهش مشکلات و معضلات جامعه بکوشند. این خدمات به کسانی که از آن بهره مند می‌شوند، این حس را القا می کند که تنها نیستند و در هر شرایطی به گروه یا اجتماع تعلق دارند. بنابراین، خدمات بشردوستانه در هر اجتماعی به انسانها فرصت زندگی و پایداری در برابر مشکلات را می‌دهد.

• فعالیت داوطلبانه یا Volunteering فعالیتی است بشردوستانه که برای ترویج خوبی یا بهبود کیفیت

زندگی انسانی انجام می شود. یکی از جنبه‌های والای زندگی انسان‌ها، انجام خدمات بشردوستانه است. این نوع کار هیچ گونه منفعت مالی ندارد و در عوض احساس ارزشمند بودن و احترام را به وجود می‌آورد. 

• کار داوطلبانه می تواند سبب پیشرفت در توانمندی‌های شخص و رشد در روابط باشد. همچنین انجام فعالیت داوطلبانه می‌تواند برای خیلی از افراد جنبه کاری مفرح داشته باشد. خیلی از داوطلبان در زمینه ای که میخواهند کار داوطلبانه انجام دهند دارای تخصص مرتبط هستند. مانند پزشکی، آموزشی و یا فعالیت های اورژانسی و...

داوطلب کیست؟

داوطلب به فردی گفته می شود که راغب به انجام کاری باشد، یعنی با میل و خواسته خود آن کار را انجام دهد.

منظور از عبارت کار یا مشارکت داوطلبانه، مجموعه اقداماتی است که فرد یا افراد بدون اجبار و انتظارات مالی انجام می‌دهند. هدف افراد از انجام کارهای داوطلبانه ممکن است شخصی باشد.

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ خدمت داوطلبانه را این گونه تعریف می کند:

«خدمات داوطلبانه، خدمتی است که فرد داوطلب آن را با میل و اختیار انجام می‌دهد و نه به علت عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی که بر او تحمیل شده باشد و هدف از آن ارائه خدمات به مردم آسیب‌پذیر جامعه است نه کسب منافع مادی» 

بسیاری آن را با بیگاری یا کار صرفا رایگان و بی مزد و مواجب که تنها فایده‌اش به جیب کارفرما می‌رود اشتباه می گیرند.

واژه «کار داوطلبانه» به کاری اطلاق می شود که در ازای انجام آن، دستمزدی از کارفرما دریافت نمی‌شود. کار داوطلبانه را می‌توان یکی از بهترین و ارزشمندترین تجربه های زندگی هر فرد در نظر گرفت. 

کار داوطلبانه در ایران کمی محجور مانده است. شاید دلیل اصلی آن عدم فرهنگ‌سازی مناسب و یا عدم استقبال سازمان ها و ارگانها و مؤسسات خیریه از نیروی داوطلب است

گروه یا سازمان خاص با افراد محدود، نمی‌تواند کارایی چندانی داشته باشد. از این رو برای اینکه یک سازمان خیریه و عام‌المنفعه بتواند خدمات قابل توجهی به افراد نیازمند ارائه دهد پذیرش افراد داوطلب به خصوص جوانان ضروری است. برای انجام این مهم، آشنایی هرچه بیشتر با سازمان‌های خیریه و عام‌المنفعه و نوع فعالیت‌های آنها برای جوانان داوطلب سازمان لازم است. 

کار داوطلبانه در ایران به این معنا است که فرد یا گروهی از اعضای داوطلب در مراکز خاص از قبیل بیمارستان‌ها، آسایشگاه‌ها، پرورشگاه‌ها، انجمن‌ها و سایر سازمان‌ها و مؤسسات خیریه به ارائه خدمات داوطلبانه می‌پردازد. 

بنابراین یک داوطلب باید با سازمان‌هایی که خدمات داوطلبانه را می‌پذیرند و نوع فعالیتی که هر داوطلب می‌تواند در آنجا انجام دهد آشنا شود. 

کار داوطلبانه در ایران متولیان زیادی دارد. هر یک از این متولیان در امور تحت نظر خود اقدام به جذب نیروهای داوطلب می‌نمایند. این بدان معنا نیست که شما برای انجام کار داوطلبانه در ایران حتما می‌بایست زیر نظر یکی از این سازمان‌ها و یا نهادها فعالیت نمایید ولی در صورتی که زمینه مورد علاقه شما مربوط به یکی از این سازمان‌ها می‌باشد خواه ناخواه سرو کار شما به یکی از این سازمان‌ها خواهد افتاد.

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه ۸

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =