یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
کد خبر69275

فرهنگ‌شهر؛
استفاده بی‌رویه از فضای مجازی با بدن ما چه می‌کند؟

فضای مجازی

اگر به دنبال زندگی زیبا و سالم هستید بهتر است از آسیب‌های اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و موبایل و قربانیان این حوزه مطلع شوید.

شهریار تبریز: فناوری ابزار مفیدی است، اما اکثر افراد نمی‌دانند که چطور باید از آن به درستی استفاده کرد که همین مسئله می تواند فناوری را به ابزاری مخرب تبدیل کند.

چند نمونه از شایع ترین آسیبها

۱) خستگی چشم: هنگامی که از چشمانتان زیاد استفاده می کنید، خسته می شوند؛ بنابراین جای تعجبی نیست که هنگامی که برای ساعت های طولانی به صفحه نمایش رایانه خیره می مانید، دچار سوزش و درد چشم شوید.

۲) اضطراب سلامتی/ فاجعه سازی از درد: بعضی افراد مایل‌اند علائم درد در بدنشان را به طور مبالغه آمیزی تفسیر کنند. روان‌شناسان به این تمایل : «فاجعه سازی از درد» می گویند؛ یعنی تمایل به در نظر گرفتن بدترین احتمالات به هنگام حس درد. منظور از اضطراب سلامتی نیز این است که فرد حس کند مشکل جدی سلامتی دارد و این اضطراب با نتایج طبیعی آزمایش‌های پزشکی و اطمینان‌بخشی پزشک متخصص از بین نرود. اینترنت به دلیل وجود حجم زیاد اطلاعات نادرست، تأیید نشده و غیر علمی و این باور در مردم که هرچه در اینترنت هست قابل اطمینان است، می تواند باعث تشدید اختلال روانی «خودبیمارانگاری» گردد.

۳) سردرد:

سه  نوع سردرد در ارتباط با اینترنت وجود دارد:

· سردردهای تنشی :

           این نام ممکن است گمراه کننده باشد. این نوع سردردها به دلیل استرس به وجود نمی‌آیند بلکه غالبا به دلیل کشیدگی عضله گردن یا چشم درد حادث می شوند. سردردهای تنشی از ۳۰ دقیقه تا یک هفته ممکن است باقی بمانند.

· سردردهای مزمن روزانه:

           اغلب افراد گاه به گاه دچار سردرد می شوند. تعداد روزهایی که فرد سردرد دارد بیشتر از تعداد روزهایی باشد که سردرد ندارد، احتمالا دچار این سردرد است. ماهیت متوالی این نوع سردرد، آن را در بین بدترین سردردهای ناتوان ساز قرار می دهد.

· سردردهای استرسی

            پیدایش سردرد به استرس خیلی زیادی نیاز ندارد. استرس ناشی از به انتظار دریافت اطلاعات ماندن از اینترنت، کندی بارگذاری صفحات، خرابی رایانه و امثال آن‌ها می‌تواند باعث این نوع سردرد شود.

 ۴) درد پشت

نشستن نادرست پشت رایانه، به ویژه اگر با چاقی، کمبود ورزش و تحرک و سیگار کشیدن همراه باشد به درد پشت می‌انجامد. منشأ این درد معمولا عضلات، اعصاب، استخوان‌ها و مفاصل در ستون فقرات است. نشستن نادرست و برای ساعت های طولانی پشت رایانه، این درد را تشدید می کند.

۵) ترومبوز وریدی

به لختگی درون رگ، ترومبوز گفته می شود. منظور از ترومبوز وریدی، تشکیل لخته خون در رگهای ورودی است که غالبا در پاها پدید می آید و علت اصلی آن، بی‌تحرکی و کم شدن آب بدن است. نشستن برای ساعت‌های طولانی  پشت راپانه می تواند باعث ترومبوز وریدی گردد.

۶) اختلالات بالای دست

اختلالات بالای دست شامل: سندروم کشیدگی کردن، سندروم مجرای مچ‌دستی، سندروم مجرای ساعدی، التهاب تاندون دست و مچ، التهاب تاندون و غلاف آن، التهاب کیسه زلالی، کشیدگی مکرر عضلانی و سندروم مجرای خروجی قفسه صدری است. تمام این بیماری ها می تواند مربوط به استفاده از اینترنت باشد. این بیماری‌ها غالبا بر اثر استفاده بیش از حد از یکی از اندام های بالای دست (مثل بازوها) و استفاده بیش از حد از یک ابزار مثل صفحه کلید با ماوس بروز می کنند و به دلیل آسیب دیدگی بافت ها با درد همراه اند.

۷) اعتیاد به اینترنت

این بیماری واقعا بسیار جدی است و در بعضی موارد کشنده بوده است. ماهیت اعتیاد بسیار فراگیر است. هنگامی که صحبت از اینترنت باشد، این اعتیاد می تواند به چیزهای زیادی پیدا شود. از تایپ کردن گرفته تا بازدید از اتاق‌های گپ‌زنی، خرید انلاین یا بازی های چندنفره.

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه ۶

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 12 =