پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
کد خبر67560

اعضای سبز تبریز را بشناسیم؛ درختچه ها (۱۲)
درباره «درختچه ارغوان» چه می‌دانیم؟

درختچه ارغوان

بخش وسیعی از فضای سبز تبریز تحت کشت انواع درختچه قرار دارد و آشنایی با این گونه از گیاهان می تواند به حفظ و نگهداری و حتی ازدیاد و تکثیر آنان توسط عوامل فضای سبز و شهروندان کمک کند.

به گزارش شهریار، درختچه ای است با برگهای متناوب، خزان کننده، کامل، مدور تا کلیوی شکل و در نوک چال دار، رگبرگ پنجه ای مشخص، در سطح رویین سبز تیره و در سطح زیرین سبز روشن و در حاشیه یا قاعده به رنگ برنز مایل به قرمز است.

درختچه ای است با برگهای متناوب، خزان کننده، کامل، مدور تا کلیوی شکل و در نوک چال دار، رگبرگ پنجه ای مشخص، در سطح رویین سبز تیره و در سطح زیرین سبز روشن و در حاشیه یا قاعده به رنگ برنز مایل به قرمز است.

از نشانه های تمایل آن تظاهر گل و شکوفه قبل از برگ است. گلها قبل از برگ ظاهر شده و به رنگ بنفش مایل به سرخ  در دسته های سه تا شش تایی مجتمع می شوند. در طول دوره گلدهی به درخت بدون برگ منظره جالبی می دهند. نیام باریک، تخت و در ابتدا قرمز مایل به بنفش است که بعدها به قهوه ای تغییر رنگ می دهد و مدت زیادی روی درخت باقی می ماند. گل آذین بطور مستقیم بر روی ساقه قرار می گیرد.  

خاک غنی و حاصلخیز با زهکش و تهویه مناسب، با نیاز آبی متوسط، مکان کاملاً آفتابی، مقاوم به خشکی و سرما، در آب و هوای معتدل رشد و نمو فیزیولوژیک بالایی از خود نشان می دهد.

موارد کاربرد این درختچه به صورت تک کاشتی، پیرامون بزرگراه ها، پیرامون خیابانها و ایجاد پرچین در مزارع بزرگ و به صورت تکمیل و عناصر منظرمی باشد.  
  
نیازهای اکولوژیکی:

این درخت در آب و هوای مختلف به استثنای نواحی خیلی گرم رشد می کند. مقاوم به سرماست مگر در حالتی که نهالی جوان است. ارغوان باید در محل آفتابگیر کشت گردد. این درختچه به خاکهای پر قوت که زیاد خشک نباشد و ترجیحاً قلیایی نیاز دارد. خاک آن نباید زیاد سفت و فشرده باشد و در ضمن از خاکهای کم عمق و ماندابی گریزان است. ریشه این گیاه نیاز به تهویه بالایی دارد.
 
روش تکثیر:

به دو روش انجام می یابد:

الف- این درخت توسط بذر تکثیر می شود. بذرهای آن بدلیل داشتن پوسته غیرقابل نفوذ، نیاز به اسکاریفیکیشین (خراش دار کردن بذور) و سرمادهی نیز بدلیل طول دوره رشد نیاز این بذر است. کاشت بذر در پاییز موجب جوانه زنی بهتر می شود.
ب- از طریق قلمه نیز تکثیر می یابد. با استفاده از هورمونها (اکسین، جیبرلین، سایتوکینین) می توان قلمه ها را به آسانی ریشه دار کرد.
 
آفات و بیماری ها:
 این درخت آفت اختصاصی و مهمی ندارد ولی شپشک سپردار قهوه ای مرکبات، شپشک واوی ()، نارون، شپشک های بنفش و سیاه زیتون با درجه اهمیت اقتصادی کمتری ارغوان را مورد حمله قرار می دهند.
 
پراکنش در سطح شهر:
در منطقه دو، سه، چهار، پنج، شش (پارک امام)، هفت (پارک نهج البلاغه) کاشته شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 10 =