سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
کد خبر52005

عضو شورای شهر تبریز مطرح کرد:
محدوده بازار تبریز با توسعه پیاده محوری رونق می‌یابد

نیکو خصلت

نائب رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تبریز از بازار تبریز به عنوان گنجی تاریخی نام برده و گفت: طی ساز و کارهایی مسیر این بازار کهن باید برای تردد اتومبیل‌ها باریک و باریک‌تر شود.

سعید نیکوخصلت در گفتگو با شهریار با اشاره به تاثیر کاهش تردد وسایل نقلیه موتوری در محدوده بازار، اظهار داشت: یکی از راههای رونق بازار تبریز کاهش تردد اتومبیل ها است که باید در این مسیر تنها از وسایل حمل و نقل عمومی بهره گرفت.

نیکوخصلت افزود: حمل و نقل عمومی در این مسیر تنها باید اتوبوس، تراموا و مترو باشد و حتی بازاری‌ها و کسبه این محدوده هم از استفاده از اتومبیل شخصی خودداری کنند.

وی با اشاره به زمینه های استفاده شهروندان از مترو، یادآور شد: در همین راستا افزایش ساعات استفاده شهروندان از مترو در دستور کار قرار دارد که در حال حاضر این ساعت به ۱۹ رسیده و به زودی مترو تبریز تا ساعت ۲۲ شب برای شهروندان خدمات رسانی می‌کند.

این عضو شورای شهر تبریز همچنین تغییر محل پایانه اتوبوس‌ها را از دیگر راهکارها در این خصوص عنوان کرده و گفت: توقف این اتوبوس ها در محدوده بازار که از اصلی ترین فضاهای درگیر با آلودگی هوا در تبریز به شمار می‌رود، باعث افزایش چالش‌ها در این خصوص می‌شود که در فاز اول زمان توقف این اتوبوس‌ها کاهش یافته و در فاز بعدی باید برای جا به جایی آنها برنامه‌ریزی شود.

نیکوخصلت به ضرورت برنامه ریزی برای ایجاد free zone  در محدوده بازار تبریز اشاره کرده و افزود: free zone رابطه مستقیم با جذب توریست و افزایش حضور گردشگران دارد.

دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه از همین طریق تبریز تبدیل به شهری خلاق می شود، افزود: مثلا محدوده منطقه فرهنگی تاریخی تبریز و بازار می‌تواند بستری خوب برای راه اندازی رستوران‌ها و گالری‌ها باشد که همین موجب رونق بازار و تاثیرات مثبت در روحیه شهروندان می‌شود.

وی ادامه داد: برای محقق شدن free zone باید اماکنی مثل بانک‌ها و فضاهایی که بعد از ظهر تعطیل می‌شوند، از محدوده بازار به نقطه دیگری از شهر منتقل شوند.

نیکوخصلت همچنین در پایان اظهار داشت: با محدود کردن تردد اتومبیل ها در محدوده بازار، می‌توان ایستگاهها و مسیرهای ویژه دوچرخه سواری برای سهولت استفاده شهروندان را راه اندازی کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 15 =